Zoline 10
Kultūra

Žolinė į Rumšiškes sukvietė tradicijų smalsuolius

Žolinė – tai viena iš jaukiausių ir reikšmingiausių vasaros švenčių, į bažnyčias sutraukiančių būrius tikinčiųjų. Jos metu dėkojama už derlių.

Tradicijų kupina šventė kasmet rengiama ir Rumšiškėse, Lietuvių liaudies buities muziejuje. Prasidėjusi atlaidų iškilmėmis, ji tarsi įprasmino visa tai, kas žmogui yra itin svarbu – ryšį su gamta, savimi ir dvasiniu pasauliu.

Šįmet Švč. M. Marijos Gimimo bažnyčioje tikintieji grožėjosi ypatingu reginiu – siuvinėtomis procesijų vėliavomis iš Žemaitijos bažnyčių.

Po Šv. Mišių smalsūs šios šventės tradicijų patraukė į Aukštaitijos kaimą, kur net penkias valandas klausėsi sutartinių, baladžių, žaidė kaimiškus žaidimus, ragavo medaus, uodė šviežių hidrolatų kvapus, vaišinosi obuoliais ir kitais skanėstais, rišo iš vytelių paukštelius, susipažino su Lietuvoje augančiais javais. Apie pastaruosius pasakojusi muziejaus edukatorė pasidalino, jog jie yra ne tik maistas, bet tinkami ir kitoms sritims. Pavyzdžiui, iš rugių seniau ręsdavo trobų stogus.

„Daugelio muziejaus pastatų stogai yra nendriniai, bet yra išlikę ir keli ypatingi, ruginiai“, – sako pašnekovė.

Hidrolatų gamintojai papasakojo, jog jie – naudingi kasdienei odos priežiūrai, dažniausiai atstojantys toniką. Šįmet, anot pašnekovų, žmonės ypač domisi prakaitavimą mažinančiu diemedžio hidrolatu.

„Daug žmonių ieško, kur galėtų gauti diemedžio šakelių tam, kad augalu džiaugtųsi kasdien. Močiutės visada pabrėždavo, jog kiekviename kieme turi augti nuo blogos akies ir apkalbų apsaugantis diemedis. Jį dauginti ir prižiūrėti nesunku – vandenyje keletą dienų pabuvusi šakelė išleidžia šaknis ir ją iškart galima sodinti į žemę“, – sako pašnekovai.

Lietuvių liaudies buities muziejuje rengiama ne tik Žolinės, bet ir visų kitų svarbių metų švenčių paminėjimai. Čia taip pat vyksta edukacijos, parodos, koncertai.

Parašykite komentarą